Mihhail Lotmani avalik loeng "Faktid ja mittefaktid: semiootika, keelefilosoofia ja politoloogia ääremail"

24. jaanuaril peab Vabas Akadeemias loengu Mihhail Lotman, kes seekord võtab vaatluse alla pealtnäha lihtsa küsimuse "mis on fakt?"
Tihtipeale kuuleme, et mingi asi on fakt, teine asi aga mitte. Hiljuti oli ka Riigikogus naljakas selleteemaline sõnavahetus, kusjuures ükski osaline ei suvatsenud täpsustada, mida ta fakti all mõistab. Kas faktid on sõltuvad või ei sõltu ideoloogiast või laiemalt maailmavaatest? Kas faktid sõltuvad või ei sõltu keelest? Kas faktid võivad olla ainult tõesed? Nendel ja mõnedel teistel küsimustel peatutaksegi loengus.
Kõik huvilised on oodatud loengut kuulama 24. jaanuaril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikotta (Jakobi 41). Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Tõnu Viigi avalik loeng "Bernhard Schmidt"

10. jaanuaril peab Vabas Akadeemias selle aasta esimese loengu astronoom Tõnu Viik. Seekordse loengu teemaks on Eesti astronoom Bernhard Schmidt.
Loeng räägib Naissaare poisist, kes oma loomupärase uudishimu ja erilise andekusega suutis välja mõelda uue optilise süsteemiga teleskoobi ning selle ka oma ainsa käega valmis ehitada. Oma suurepäraste omaduste poolest sobis see teleskoop suurte taevaülevaadete tegemiseks, ning seega pole ime, et sellise teleskoobi abil tehti kindlaks Universumi paisumine.
Loeng toimub 10. jaanuaril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikojas (Jakobi 41). Kõik huvilised on oodatud! Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Fotol: Bernhard Schmidt 1928. aastal. Wikimedia Commons.
Loe lisaks

Jaanika Andersoni avalik loeng "Plinius Vanema "Loodusloost" kui kunstiajaloo allikast"

Reedel, 20. detsembril ootame kõiki huvilisi kuulama Jaanika Andersoni loengut Plinius Vanema "Loodusloost" kui kunstiajaloo allikast.
Plinius Vanem (23-79 AD) on tuntud nii riigiametniku kui sõjaväeülemana, kuid täna hinnatakse teda kõige enam ajaloolase ja kirjanikuna. Pliniuse "Looduslugu" koosneb 37 raamatust, mis avavad looduse kõiki tahke astronoomiast kuni mineraloogiana. Neli viimast raamatut, millest ka täpsemalt juttu tuleb, sisaldavad ohtrasti viiteid antiikaja kunstile ning ka materjalidele ja tehnikatele, mida kunstnikud kasutasid.
Kõik huvilised on oodatud loengut kuulama 20. detsembril kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikotta. Loengust teeb ülekande ka Postimees.

llustratsioon: Andrea da Firenze illustratsioon Plinius Vanema Loodusloos, u 1457–58, kujutab Pliniust Vanemat kirjutamas. The British Library (Public Domain)

Loe lisaks

Teatriseminar: "Pikk päevatee kaob öösse"

13. detsembril korraldame Vabas Akadeemias järjekordse teatriseminari. Seekord on meil vaatluse all Vanemuises lavastunud Eugene O'Neilli draama "Pikk päevatee kaob öösse". Kõnelevad lavastaja Üllar Saaremäe, TÜ anglistikaprofessor Raili Marling ja semiootik Mihhail Lotman. Ühtlasi tähistame lõppevat aastat ja saabuvaid pühi.
Üritus toimub kultuuriklubis Promenaadiviis (Ülikooli 1) ja ettekannete algusaeg on 18:15. Ootame kõiki akadeemia liikmeid ja sõpru kuulama ja osalema.

Foto: Heiki Leis
Loe lisaks

Vaba Akadeemia filmiseminar: "Armunud Shakespeare"

8. detsembril kell 17.00 toimub koostöös Elektriteatriga  filmiseminaride sarja järjekordne üritus. Seekord vaatame esmalt John Maddeni filmi "Armunud Shakespeare" ning sellele järgneb Mihhail Lotmani loeng. Enne filmi vaatamist soovitab Mihhail Lotman värskendada mälu Shakespeare’i “Romeo ja Julia” ning “Kaheteistkümnenda ööga”.  Lähem info filmi kohta:
https://elektriteater.ee/filmid/armunud-shakespeare/ 
Akadeemia liikmetele eelregistreerumisel tasuta sissepääs. Palume end registreerida kas Stuudiumist või saates e-mail oma nimega info@vabaakadeemia.ee. Koha peal saab pileti lunastada nime alusel.
Loe lisaks

Arhiiv