Et meie tegemistega kõige mugavamalt kursis olla, liitu korra nädalas ilmuva uudiskirja saajatega. Nimekirjast saab end ka igal ajal eemaldada. Tagasiside ja ideed uudiskirja jaoks võib saata info@vabaakadeemia.ee.

Tõlketeisipäev: külas Heli Allik

Fotol: Heli Allik. Autor: Kris Moor
22. aprillil on Vabal Akadeemial tõlketeisipäeva raames külas Heli Allik, kes räägib Louis-Ferdinand Céline’i jutustuse „Sõda“ äsja ilmunud tõlkest.
2021. aastal ilmus Pariisis ootamatult välja kohver Louis-Ferdinand Céline’ilt II maailmasõja lõpus varastatud käsikirjadega. Teiste hulgas oli ka pooleli jäänud jutustus „Sõda“ (eesti keeles Varrak, 2025), mis jutustab Ferdinandi – kirjaniku igavese teisiku – I maailmasõjas haavata saamise ja paranemise loo. Kuidas tõlkida võimatul ajal võimatul teemal kirjutatud suure kirjaniku võimatut mustandit, sellest räägib raamatu tõlkija Heli Allik.
Huvilised on oodatud ettekannet kuulama 22. aprillil kell 18.15 Jakobi 41 koolimajja. Loengu jälgimiseks veebi teel palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Tõlketeisipäev: külas Katja Novak

15. aprillil on Vabal Akadeemial tõlketeisipäeva raames külas Katja Novak, kes teeb ülevaate ukraina luulest sõja ajal ja selle tõlkekogemusest. Eraldi vaatame keerulisi sõnu, mis on tõlkijale väljakutseks.
Kõik huvilised on oodatud teisipäeval, 15. aprillil kell 18.15 Jakobi 41 koolimajja ettekannet kuulama. Loengu kuulamiseks veebi teel palume lingi saamiseks kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Vaba Akadeemia filmiõhtu: Paradiisi lapsed

27. aprillil kell 16.00 toimub koostöös Elektriteatriga Vaba Akadeemia filmiõhtupoolik, kus vaadatakse Prantsuse 1945. aasta filmi "Paradiisi lapsed" ("Les enfants du Paradis"). Filmi juhatab sisse ning peab pärast linastust loengu Mihhail Lotman.
Film viib vaataja 1840. aastate Pariisi ja sealsesse kirevasse teatrimaailma. Neli väga erinevat meest – dändist varas Lacenaire, miim Baptiste, näitlejaks pürgiv Frédérick Lemaître ja jõukas aristokraat de Montray – on armunud ühte ja samasse naisesse, kaunisse ja konfliktsesse Garance´i. “Paradiisi lapsi” on nimetatud prantsuse vasteks filmile “Tuulest viidud”. Kuid see ei ole pelgalt suurejooneline ajalooline eepos, vaid näitlejate, mõrvarite, petturite, taskuvaraste, prostituutide, impressaariote ning dekadentlike rikaste mitmekihiline ja küüniline portree. Paljud tegelased põhinevad tõelistel inimestel, nagu ka tegevuspaikade miljöö. Carné ja Préverti linaloo võlu peitub selles, kuidas ühtaegu näidatakse elu teatris ja elu kui teatrit.
Pikemat infot lugeda ja filmi treilerit vaadata saab Elektriteatri kodulehelt.
Vaba Akadeemia liikmetele on külastus tasuta. Palume end registreerida Vaba Akadeemia Stuudiumis.
Loe lisaks

Tõnu Viigi avalik loeng "Ernst Julius Öpik - Eesti suurim astronoom"

Fotol: Ernst Julius Öpik. Allikas: Wikimedia Commons
Sel reedel, 11. aprillil on Vabal Akadeemial külas astronoom Tõnu Viik.
Selles ettekandes tuleks juttu Ernst Julius Öpiku seiklusrikkast elust - lapsena silma kaotamisest, õpingutest nii Tallinnas kui Moskvas, osavõtust kodusõjas ja Usbekistani astronoomia taastamisest, koju tagasitulekust, noortest naistest arvuti kokkupanemiseks ja paljust muust. Kõiki seiklusi ometi kirja panna ei saa, sest siis poleks ettekanne enam huvitav.
Kõik, kes tahavad loengust otse osa saada, on oodatud 11. aprillil kell 18.15 Jakobi Kultuurikotta kuulama. Loengust teeb otseülekande ka Postimees ning videot saab hiljem Vaba Akadeemia YouTube'i kanalilt järele vaadata.
Loe lisaks

Leo Luksi avalik loeng "Kodutus kodus"

4. aprillil on Vabal Akadeemial taaskord külas Leo Luks, pidades järjekorras kolmanda osa loengusarjast "Eesti kirjanduse kadunud kodu".
Loengus viiakse läbi kolm teemaarendust. Esmalt tehakse sissevaade Peeter Sauteri loomingusse. Sauteri kultusteost „Indigo“ võib pidada kodutus kodus-meeleolu tuumnäiteks eesti kirjanduses, Sauteri hilisem looming avab siin teisigi olulisi kihte. Seejärel analüüsitakse Madis Kõivu käsitlust Lydia Koidula luuletusest „Kodu“, mis on eesti kultuuris tuntuim poeetiline nostalgiline meenutus lapsepõlvekodus. Ent Kõivu pilgu all moondub see idüll kodutuse õuduseks ning loeng üritab selle teekonna pidepunkte fikseerida ja kommenteerida. Viimaks vaadeldakse loengul asumist Jaan Oksa naturalistlikes külaelu-novellides. Tuleb ilmsiks, et Oksa kujutamist mööda on see külaelu nõnda kurnav, et inimeste elud on igasugusest tähenduslikkusest täiesti tühjaks voolanud, säilitades veel vaid bioloogilise automatismi, mida võib tuntud märksõna abil markeerida palja eluna.
Kõik huvilised on oodatud 4. aprillil kell 18.15 Jakobi kultuurikotta ettekannet kuulama. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Vaata loengusarja eelmisi loenguid meie YouTube'i kanalilt.
Loe lisaks

Arhiiv