Niilo Kaldalu avalik loeng "Vaktsiinidest ja vaktsiinivastasusest"

16. aprillil on Vabal Akadeemial külas Niilo Kaldalu, kes räägib lähemalt vaktsiinidest.
Vaktsineerimine on aidanud võita mitmed rasked nakkushaigused, sellel on oluline osa 20. sajandi meditsiini edus. Tänapäeval tuleb enne vaktsiini kasutusse lubamist tõestada selle tõhusust ja ohutust kliiniliste katsetega. Samas on vaktsiinidel ka kõrvaltoimeid. On tekkinud häälekas vaktsiinivastane liikumine, mille väitel põhjustab vaktsineerimine raskeid ja pöördumatuid kahjustusi. Kuidas eristada teaduslikult põhjendatud kriitilist suhtumist ja ideoloogilist aktivismi, mis kasutab samuti meelsasti teaduse keelt ja teaduslikult kõlavaid väiteid?
Niilo Kaldalu annab väga lühida ja lihtsustatud ülevaate inimese immuunsüsteemist ja viirustes, püüdes lihtsalt selgitada, mis on immuunvastus, mil viisil vaktsiinid töötavad. Seejärel esitab ta lühikese ülevaate vaktsiinide tänapäevast ja ajaloost koos vaktsiinivastase liikumise ajalooga ning peatub leetrite-mumpsi-punetiste (MMR) vaktsiini ja autismi väidetavatel seostel, mis käivitasid tänapäeva vaktsiinivastaste liikumise, aga on praeguseks korduvalt ümber lükatud. Lõpuks sellest, kuidas COVID epideemia on muutnud vaktsiinide ja ravimite kohta käiva teabe jõudmist päevauudistesse.
Loeng toimub 16. aprillil kell 18.15 ning seda saab jälgida Postimehe otseülekande kaudu.

Loe lisaks

Andreas Ventseli ja Mari-Liis Madissoni "Vandenõuteooriate seminar"

Sellel reedel, 9. aprillil toimub järjekordne vandenõuteooriate sarja üritus, kus seekord esinevad Andreas Ventsel ja Mari-Liis Madisson. Seminari esimese poole ettekande peab Andreas Ventsel ning see kannab pealkirja "Vandenõuteooriate peavoolustumine?". Mari-Liis Madisson kõneleb aga teemal "Vandenõukuulujutud ilma teooriata".
Seminar toimub 9. aprillil kell 18.15 ning seda saab jälgida Postimehe otseülekande vahendusel.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Raili Lass

Sellenädalasel tõlkeneljapäeval, 8. aprillil on Vabal Akadeemial külas tõlkija Raili Lass, kes räägib näidendite tõlkimisest ja oma selleteemalisest doktoritööst. Seminar toimub meie kursuse veebitoas - kellel veel linki pole, saab selle huvi korral aadressilt info@vabaakadeemia.ee.
Kõik tõlkehuvilised on oodatud osalema 8. aprillil kell 18.15. Kuulama võivad tulla ka need, kes pole sarjale registreerunud, ent keda huvitab konkreetse seminari teema.
Loe lisaks

Asko Lõhmuse avalik loeng "Eluslooduse seisund: mida on oluline teada?"

Pildil: Tarvasjõgi Kõrvemaa maastikualal. Autor: Ireen Trummer
26. märtsil on Vabal Akadeemial külas ökoloog Asko Lõhmus, kes räägib eluslooduse seisundist.
Meie elukeskkonna seisund on muutunud igapäevateemaks ning looduse seisundist räägitakse peamiselt murelikus toonis. Samas on selles informatsioonis läbisegi suured teooriad ja väikesed tähelepanekud, aastate ja ajastute perspektiivid, väga erineval viisil tuletatud prognoosid. Loengus tuleb juttu sellest, kuidas teadlased korrastavad looduse seisundit puudutavat infotulva. Ja millele võiks selles orienteerumiseks pöörata tähelepanu inimene, kes ameti poolest või kodanikuna looduse käekäigu vastu huvi tunneb.
Loeng toimub 26. märtsil kell 18.15 Postimehe otseülekande vahendusel.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Neeme Näripä

Pildil: Aubrey Beardsley illustratsioon Lukianose "Tõeliste lugude juurde", 1894.
25. märtsil on Vabal Akadeemial tõlkeneljapäeva raames külas klassikaline filoloog Neeme Näripä, kes räägib ebasündsate kohtade välja lõikamisest Lukianose "Tõeliste lugude" nõukogudeaegses eestinduses.
Ka seekordne seminar toimub meie kursuse veebitoas, mille lingi saab huvi korral aadressilt info@vabaakadeemia.ee. Kõik tõlkehuvilised on oodatud osalema 25. märtsil kell 18.15. Kuulama võivad tulla ka need, kes pole sarjale registreerunud, ent keda huvitab konkreetse seminari teema.
Loe lisaks

Arhiiv