Tõnu Viigi avalik loeng "Ohtlikud naabrid II"

Sel reedel, 6. detsembril on Vabal Akadeemial taaskord külas astronoom Tõnu Viik, kes räägib ohtlikest naabritest meie päikesesüsteemis.
See oli 17. mail 2018. aastal, kui Tõnu Viigi loengutsüklis oli juttu ohtlikest naabritest mitte Maa peal, vaid taevas. Ka seekordne loeng on pühendatud taevastestele ohtudele, piirdudes seekord ainult asteroididega. Terane kuulaja võib õigusega märkida, et neid ju enam pole. Tõepoolest, 2006. a toimunud Rahvusvahelise astronoomiauniooni peaassamblee soovitas kasutada väikeplaneetide, komeetide, Neptuunitaguste objektide ja enamiku asteroidide kohta terminit Päikesesüsteemi väikekehad (SSSB, mitte SSSR).
Loengus tuleb juttu sellest, mida uut me oleme selle kuue aastaga teada saanud nende tõepoolest ohtlike taevaste naabrite kohta. Kõik huvilised on oodatud ettekannet kuulama Tartus Jakobi kultuurikojas 6. detsembril kell 18.15. Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Sirje Kupp Sazonov

Selle nädala tõlkeseminari külaline on Sirje Kupp Sazonov, kes räägib ajalooliste tekstide tõlkimisest Ivan Julma mõningate kirjade näitel. Kõik huvilised on oodatud ettekannet kuulama 5. detsembril kell 18.15 - kas siis virtuaalselt või auditoorselt koolimajas Jakobi 41. Veebilingi saamiseks palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Mihhail Lotmani avalik loeng "Vene kultuur mustades värvides. Kokkuvõttev vestlus: Putini režiimi lätted vene kõrgkultuuris"

Reedel, 29. novembril peab Mihhail Lotman Vabas Akadeemias kokkuvõtva ettekande Vene kultuuri mustade värvide loengusarjast. Muuhulgas tuleb juttu südamlikkusest, õiglusest, patukahetsusest, suuremeelsusest jt suurepärastest asjadest ja nende pahupoolest.
Loeng toimub 29. novembril kell 18.15 Tartu Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Kadri Novikov

Sellenädalasel tõlkeneljapäeval on meil külas Kadri Novikov, kellega tuleb juttu vanakreeka romaanidest ja nende tõlkimisest. Esmalt tutvume vanakreeka romaani žanri ja viie enam-vähem terviklikuna säilinud romaaniga üldisemalt, seejärel keskendume Achilleus Tatiuse "Leukippe ja Kleitophonile" ning selle tõlkimisega seonduvatele probleemidele. Täpsema vaatluse alla tuleb üks parodeerivas stiilis kohtukõne.
Ootame huvilisi neljapäeval, 21. novembril kell 18.15 Tartu Katoliku hariduskeskusesse (Jakobi 41). Loengut saab jälgida ka läbi veebi. Lingi saamiseks palume kirjutada info@vabaakadeemia.ee.
Loe lisaks

Kaarina Reinu avalik loeng "Rootsiaegse Tartu ülikooli identiteet 17. sajandi esimesel poolel"

Fotol: Academia Gustaviana hoone Tartus Jaani tänaval.
Sel reedel, 15. novembril on Vabal Akadeemial külas Kaarina Rein, kes kõneleb Tartu ülikooli identiteedist Rootsi ajal.
Academia Gustaviana Dorpatensis avati 1632. aasta 15. oktoobril Rootsi Kuningriigi teise ülikoolina. Liivimaa ja Eestimaa kontekstis on Tartu ülikooli tähtsust kohalikus hariduselus raske üle hinnata. Academia Gustaviana avamisega sai Liivimaal hakata koolitama kohalikke olusid tundvaid haritlasi, nii pastoreid, õpetajaid kui ka riigiametnikke. Rootsi Kuningriigi vaates oli Tartu ülikool provintsiülikool. Kantsler Johan Skytte (1577–1645) kasutas Tartusse õppejõudude värbamiseks isiklikke sidemeid ning akadeemilist haridust saama kutsus ta lisaks aadlikele ja linnakodanikele ka kohalikke talupoegi. Õppetöö pidi Tartu ülikoolis olema praktiline ja kaasaegne.
Loengus vaadeldakse Academia Gustaviana põhikirja ja tollaste disputatsioonide põhjal, milline oli õppetöö rootsiaegses Tartu ülikoolis selle algusaastatel. Ühtlasi püütakse vastata küsimusele, kas Tartu ülikool oli 17. sajandi esimesel poolel moodne või konservatiivne Euroopa ülikool.
Loeng toimub 15. novembril kell 18.15 Tartus Jakobi kultuurikojas (Jakobi 41). Loengust teeb otseülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Arhiiv