Ivar Leimuse avalik loeng "Numismaatika aitab avastada ja mõista minevikku”

14. juunil kell 18.15 toimub Vabas Akadeemias Ivar Leimuse avalik numismaatikateemaline loeng.
Pikka aega on numismaatika olnud ajaloolaste ja arheoloogide jaoks dateeriv abiteadus (ja on paljude jaoks praegugi, mistõttu meie töid ja kirjutisi sageli ei käsitata “päris” teadusena). Samas on just tänu rahaleidudele ja nende numismaatilisele läbitöötamisele suuresti muutunud meie arusaamad Eesti ja laiemalt Põhja-Euroopa ühiskonnast, kaubandusest, koguni ajaloolistest protsessidest niihästi muinas- kesk- kui ka uusajal. Kuid tänapäeva numismaatiku tööriistakomplekti kuulub puht-mündiuurimise kõrval ka vahendeid arheoloogi ja ajaloolase töölaualt. Seetõttu on numismaatika kaugelt ületanud algse mündiharrastuse piirid ja tegeleb ka raha-, majandus-, kaubandus- ja poliitilisegi ajalooga.
Kõik huvilised on oodatud kuulama Tartu Katoliku Hariduskeskuse (Jakobi 41) Kultuurikotta. Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Alar Laatsi avalik loeng "Vene religioossed dissidendid 2"

Jaanuari lõpus pidas Alar Laats Vabas akadeemias loengu Vene religioosetest dissidentidest. 7. juunil algusega kell 18.15 jätkab Alar Laats selle loengu teise osaga. Esimeses osas käsitleti Vene vanausulisi ning nn klassikalistest sektidest hlõste ja skopetse. Seekord jätkatakse klassikaliste sektidega ning vaadeldakse duhhoboore ja molokaane. Loengus käsitletakse ka pärast kommunistide riigipööret Vene Ortodoksse Kiriku lagunemisel tekkinud dissidentlikke kirikuid ning kommunistliku režiimi kokkuvarisemise järel nähtavale ilmunud nn alternatiivseid ortodoksseid kirikuid.
Ootame kõiki huvilisi Jakobi Kultuurikotta kuulama! Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Tõlkeneljapäev: külas Kriszta Tóth

Selle kevade viimasel tõlketeemadele pühendatud seminaril on külas Kriszta Tóth, kellega räägime ungari luule tõlkimisest. Kõik tõlkehuvilised on oodatud osalema 30. mail kell 18.15 Tartu Katoliku Hariduskeskuse teisel korrusel. Kuulama võivad tulla ka need, kes pole sarjale registreerunud, ent keda huvitab konkreetse seminari teema.
Loe lisaks

Ene Ergma avalik loeng "Neutrontähed"

31. mail on meie külaliseks akadeemik Ene Ergma, kes räägib neutrontähtedest, nende avastamisest ja tekkest, neutrontähtedest kaksiksüsteemides, kaksikneutrontähtede kokkusulamisest ja paljust muust põnevast. Kõik huvilised on oodatud kuulama! Algusajaks ikka 18.15 ning kohaks Tartu Katoliku Hariduskeskuse Kultuurikoda. Loengust teeb ülekande ka Postimees.
Loe lisaks

Vaba Akadeemia filmiõhtu: Fritz Langi "M"

Pühapäeval, 26. mail kell 17:00 on koostöös Elektriteatriga kavas järjekordne filmiõhtu: seekord vaatame Fritz Langi psühholoogilist põnevikku"M - linn otsib mõrvarit"(1931). Filmile teeb sissejuhatuse Mihhail Lotman ning pärast filmi on võimalik kuulata tema loengut.
Nagu ikka on Akadeemia liikmetele filmiseansile piiratud hulk tasuta pääsmeid - palun registreeruge tasuta pääsme saamiseks Stuudiumi kaudu või saatke kiri info@vabaakadeemia.ee
Tasuta sissepääsu lunastamiseks palun öelge kohapeal piletimüüjale oma nimi.
Täpsem info filmi kohta Elektriteatri kodulehel: https://elektriteater.ee/filmid/m-linn-otsib-morvarit/
Loe lisaks

Arhiiv